Autodroms » Vēsture

ASV autobūves zvaigznes – dažādi Star markas automobiļi!

24 Jan 2020  

Durant-Star C5 1923Apzināti izvēlējos ļoti līdzīgu virsrakstu tam kāds bija pirms divām nedēļām rakstot par Lielbritānijā ražotajiem Star automobiļiem. Šodienas stāsts iecerēts kā turpinājums, bet par ASV ražotajām Star mašīnām.

Kā pirmā no trim zvaigznēm  ir Durant Motor Co uzņēmuma ražotā Star automašīna. Viljams Karpo Durants ( Wiliam Carpo Durant) , kurš mums visiem pazīstams kā General Motors dibinātājs, reiz ražojis arī četru cilindru Star automašīnas. Tās tapa laika posmā no 1922.- 1928. gadam. Doma bija nopietni cīnīties ar Ford T modeli par lētāko, praktisko automobiļu  tirgus daļu. Atšķirībā No Ford Star bija samontēta automašīna no dažādu piegādātāju mezgliem. Tai uzstādīja četru cilindru 130 kubikcollu Continental motoru. Automobilis bija visādā ziņā tradicionāli konstruēts izņemot transmisiju, kas bija atsevišķi no dzinēja. Tā bija raksturīga iezīme visiem Duranta impērijas spēkratiem, bet ļoti neierasta ASV divdesmito gadu  sākumā masveidā ražotajiem automobiļiem. Mašīnas cena 1923. gadā bija vien $443, kas togad ļāva Star kļūt par septīto pārdotāko marku Amerikā. Foto redzams 1923. gada Durant – Star C5 auto. Tajā pat gadā Star kā pirmie uzsāka universālu ražošanu. Ja citiem universāla virsbūves izgatavošanai nācās vest šasiju pie meistara, kas uzmontēja koka universāla virsbūvi, tad Star paši savā rūpnīcā montēja koka universāla virsbūves.

Ārpus ASV, Lielbritānijā  šīs mašīnas pazina ar Rugby marku. Pēc trim gadiem ieviesa sešu cilindru motoru ar 169 kubikcollu darba tilpumu. Priekšējo riteņu piedziņa parādījās 1927. gadā, bet pēc gada Star marka pazuda, jo Durantam pazuda interese par to. Ražošanas apjoms, tolaik, sasniedza 250 mašīnas dienā. Vienīgi četru cilindru auto 1928. modeļu gadam vēl saglabāja Star nosaukumu, bet sešu cilindru mašīnu sauca Durant Model 55. Gada otrajā pusē arī četru cilindru modeli pārsauca par Durant 4.

Otrā zvaigzne ir Star automobilis no Klīvlendas Ohaio štatā. Tur no 1903.-1904. gadam darbojās uzņēmums Star Automobile Co. Ražots tika automobilis ar viena cilindra ūdens dzesēšanas motoru, kura darba tilpums bija 118 kubikcollas. Dzinējs atradās zem priekšējā sēdekļa. Auto priekšpusē bija falšais motora pārsegs un spirāles radiators. Spēkratam bija Champion planetārā transmisija un dubultās ķēdes pārvads. Ražoja gan divvietīgus, gan piecvietīgus modeļus. Vēlāk parādījās aizmugurējā ieeja.

Trešā zvaigzne ir 1908. gadā Peru Indianas štatā tapušais Star automobilis. Tam bija divu un četru cilindru varianti. Divu cilindru braucamajam bija ķēdes pārvads , bet lielajai un dārgajai četru cilindru versijai, ar cenu $4,000 uzstādīts kardāna pārvads.

Kristiāns Andersons

 

Komentāri:

Ierakstiet savu komentāru, vai trackback atgriezieties sākumā. Jūs varat subscribe to these comments ar RSS.

Esiet draugi. Lūdzu ievērojiet pieklājību. Iztiksim bez spama.