Autodroms » Vēsture

Autobūves vēstures sadaļā: Stāsts par riteņoto “kukaini” Stout Scarab! Bija taču meistari!

9 Feb 2018  

Stout Scarab 1936Turpinām interesēties par spēkratiem ar interesantām virsbūvēm, kurus radījuši sava ceļa gājēji autobūvē. Tāds bija arī Viljams B. Stauts ( William Bushnell Stout). Viņš bija aviokonstruktors, kurš radījis pirmo komerciālo, cēlmetāla lidmašīnu, kas aizsāka Ford Tri-Motor modeļu saimi. Dzīvojot Detroitā Stauta kungam radās interese par automobiļiem.
Radot savu auto viņš izmantoja aviācijas iestrādnes dizainā. Radās uzņēmums Stout Motor Car Company, kas darbojās ar devīzi ‘’Vienkāršo un atvieglo!’’.
Attēlā redzamo modeli Scarab izstrādāja kopā ar holandiešu inženieri Džonu Džārdu ( John Tjaarda) Džārds izstrādāja eksperimentālo mašīnu Sterkenberg no kuras tālāk attīstījās Stout Scarab. Automobiļu būvniecība notika no 1934. līdz 1939. gadam.
Mašīna ir sedans bez dzinēja pārsega. Virsbūve tapa no alumīnija un atgādināja aeroplānu. Ford V8 dzinējs atradās aizmugurē zem bagāžas nodalījuma. Motoru nosedza platas, hromētās radiatora restes. Auto bija Stout būvēta, trīs pakāpju , manuālā transmisija Stout Scarab nebija rāmja un kardāna, kas ļāva izveidot gludu un zemu grīdu, kā arī ietilpīgu salonu. Scarab pirmo reizi pasaulē uzstādīja pilnīgi neatkarīgu balstiekārtu. Pasažieri mašīnā iekļuva pa sānu durvīm. Interjeru apšuva ar koku, bet visas metāla daļas bija hromētas. Pirmo eksemplāru Stauts izmantoja kā ofisu. Sēdekļus apšuva ar ādu un aprīkoja ar pagriešanas mehānismu. Izņemot šofera un aizmugures sēdvietas, pārējās kustējās visos virzienos. Vietas pietika sešiem braukt gribētājiem. Aizmugures dīvānu, ja atbrīvojas no pārējiem krēsliem un saloka salonā esošo galdiņu, varēja izmantot arī kā gultu.
Durvīm uzstādīja elektriskās slēdzenes. Par svaigu gaisu gādāja filtru sistēma, kas pasargāja arī no putekļiem. Skarabeja vabole redzama kā auto priekšdaļas noformējumā tā arī uz skaņu signāla pogas.
Sērijveida ražošana neietilpa Stauta plānos. Paredzēja izlaist ne vairāk kā 100 automobiļu pēc iepriekšēja pasūtījuma. Taču trīsdesmitajiem gadiem augstās cenas dēļ $5000 netika arī līdz sīksēriju ražošanai. Līdz Otrā pasaules kara sākumam izgatavoja vien deviņus spēkratus. Scarab atrada mājas Wrigley’s košļājamās gumijas karaļa Filipa Riglija ( Phillip Wrigley) garāžā. Daži pasūtījumi nāca arī no Holivudas zvaigznēm.
Pirmais auto tapa pilnībā no alumīnija, bet pārējo virsbūvēm izmantoja tēraudu, jo tā bija lētāk. Katrs Stout Scarab ir salikts ar rokām un ir redzamas būtiskas vizuālās atšķirības. Nākamais eksemplārs nāca kā iepriekšējā uzlabojums. Tikai pieci Stout Scarab saglabājušies līdz mūsdienām. Vecākais no tiem ir 1935. gada auto, kas glabājas Owls Head Transportation Museum Menas štatā.
Pēc kara tapa desmitā mašīna ar nosaukumu Stout Scarab Experimental. Darbu pie tā pabeidza 1946. gadā. Virsbūve bija stiklaplasta monokoks. Tā Stout Scarab kļuva par pirmo auto ar stiklaplasta virsbūvi, bet šīs mašīnas ražošana netika uzsākta.
Kristiāns Andersons

NOSKATIES VIDEO:

Komentāri:

Ierakstiet savu komentāru, vai trackback atgriezieties sākumā. Jūs varat subscribe to these comments ar RSS.

Esiet draugi. Lūdzu ievērojiet pieklājību. Iztiksim bez spama.