Autodroms » Vēsture

Beļģijas autobūves meistardarbs Pipe der visiem laika apstākļiem!

24 Sep 2021  

1Runā, ka nav sliktu laika apstākļu, bet ir nepiemērots apģērbs. Kā ir ar automobili? Vai  kabriolets derēs izbraucienam arī   visnelabvēlīgākajos laika apstākļos? Atbilde ir jā! Iepazīsimies ar Pipe M22 All – Weather Cabriolet, kurš ražots 1913. gadā. Augšējā foto redzam vaļēju automobili, bet zemāk bilde ar pilnībā slēgtu mašīnu mums dod cerību par gaidāmo rudens lietavu pārvarēšanu bez iesnām.2

Ražotne dibināta Briselē 1898. gadā kā Compagnie Belge de Construction Automobile. Tas bija divu brāļu Alfrēda un Viktora Goldšmitu ( Alfred & Victor Goldschmidt) darbs. Pipe bija viens no lielākajiem auto ražotājiem Beļģijā pirms Pirmā pasaules kara. Rūpnīca cieta karā un vieglos, pasažieru automobiļus beidza ražot 1922. gadā.

7Kopš 1900. gada brāļi iesāka ar Panhard tipa automobiļu ražošanu. Dažus gadus vēlāk firma ielauzās sporta mašīnu tirgū un piedāvāja inovatīvus spēkratus. Iesāka ar Jenatzy elektriskā sajūga sistēmu. Vēlāk nāca augšvārstu motors ar puslodes formas degkameru. Šo spēka agregātu konstruējis bijušais Mercedes- Benz konstruktors Otto Pfanders (Otto Pfänder). Ar tādu dzinēju izdevās izcīnīt otro vietu 1907. gada Kaiserpreis sacīkstēs.

Aptuveni 1913. gadā būvētais Pipe M22 All –Weather Cabriolet ir viens no diviem eksemplāriem, kuri izdzīvojuši līdz mūsdienām. Virsbūves autori ir Salmons & Sons ateljē no Londonas. Spēkratam uzstādīts četru cilindru motors. Interesants šķiet risinājums salonā ar salokāmu blakussēdētāja sēdekli. Kopš ‘’Zaporožeca’’ laikiem ierasts, ka sēdeklis jānoloka, lai pasažieri aizmugurē tiek, bet te durvis iznāk aizmugurē un jātiek uz priekšu pie stūres.5

Melnbaltajā foto redzams cits Pipe modelis, kas uzmanību piesaista ar slīpo vējstiklu. Tas prezentēts Parīzes automobiļu izstādē 1910. gadā. Atradu, ka mašīnai bijis uzstādīts 121 zs motors un ķēdes pārvads, bet virsbūvi veidojis Kellner ateljē no Francijas. Par jaudu gan domas dalās un iespējams bija  80 zs.

3Tāda, lūk bijusi Pipe automobiļu marka, kuru izrunā kā ‘Peep’ un riteņu rumbas vāciņu rotā pīpe.

Kristiāns Andersons8

 

Komentāri:

Ierakstiet savu komentāru, vai trackback atgriezieties sākumā. Jūs varat subscribe to these comments ar RSS.

Esiet draugi. Lūdzu ievērojiet pieklājību. Iztiksim bez spama.