Autodroms » Vēsture

Divi autobūves rītausmas pārstāvji – baltos tvaika mākoņos braucošais White un piķa melnais bagijs Black!

12 Feb 2021  

1903 White Model C Steam CarLīdzīgi kā Opel automobiļu ražotājs arī White tvaika mašīnu fabrika no ASV Klīvlendas pilsētas Ohaio štatā iesāka darbību ar šujmašīnu ražošanu. Skrodera galvenais darbarīks tapa firmā White Sewing Machine Co , kura pastāvēja no 1900. līdz 1906. gadam. Vēlāk firmas nosaukums mainījās uz The White Company un tur ražoja vieglos automobiļus no 1900. līdz 1918. gadam. Tieši 1900. gadā vīrs vārdā Rollins H Vaits ( Rollin H. White) , kurš bija šujmašīnu ražotāja Tomasa Vaita (Thomas White) dēls un divus gadus agrāk nopirka tvaika spēkratu, uzbūvēja savu pirmo tvaika mašīnu. Pirms ķerties pie ražošanas , ar tvaika katlu aprīkoja tēva mašīnu un atrada veidu kā uzlabot tā darbību un drošību. Pirmā White ražotā mašīna bija viegla kariete ar ķēdes pārvadu , grozīkli stūrēšanai un vienkāršu 2 cilindru motoru zem grīdas. Tai, kopš 1902. gada,  bija pakaramais, priekšējais kondensators izplūdes tvaiku reģenerēšanai un  pārstrādei. 1901. gadā, kas bija pirmais pilnas ražošanas gads,  izdevās pārdot 193 White tvaika mašīnas. Tas ļāva 1903. gadā laist klajā nākamo modeli ar kombinētā cikla dzinēju zem motora pārsega, kondensatoru normāla ‘radiatora’ pozīcijā, stūres ratu un kardāna pārvadu. Šie un sekojošie White modeļi izmantoja semi-flash tipa tvaika katlu. Nobraukums  starp ūdens uzpildīšanas reizēm  bija simts jūdžu. Mašīnas šasija bija no armēta koka. Ar tonneau virsbūvi auto maksāja $ 2,000. White mašīnas labi sevi parādīja tādās sacīkstēs kā agrīnajās Glidden Tours. Mašīnu sacīkšu versijas, piemēram, Veba Džeja ( Webb Jay) Whistling Billy auto ar underslung šasiju arī startēja atzīstami. Underslung nozīmē, ka šasijas elementi darbojas zem asīm nevis virs tām. Whistling Billy veica jūdzi garu distanci ar ātrumu 74,07 jūdzes stundā. Teodors Rūzvelts White automobili izmantoja amata pildīšanas laikā Baltajā namā. White bija vienīgā mašīna Rūzvelta 1905. gada inaugurācijas parādē. Pēc gada viņš kļuva par pirmo ASV prezidentu, kurš sēdies pie stūres. Toreiz ar White auto viņš viesojās Poertoriko. 1905. gadā White spēkrati ieguva divātrumu, pakaļējo tiltu un motora sūkņi tagad spēja darboties bez manuālās palīdzības, kad automobilis nekustējās satiksmē. Nākamais 1906. gads bija labākais pārdošanas ziņā. Izdevās piegādāt īpašniekiem 1,534 mašīnas. Savukārt tvaika mašīnu ražošanas apjoms noturējās virs 1000 spēkratiem gadā līdz beigām. Augšējā foto redzams 1903. gada White tvaika mašīnas C modelis. Divi jauni modeļi nāca 1908. gadā. White Model L ar 20 zs jaudu maksāja $ 2,500 , bet lielais Model K ar septiņām pasažieru vietām un 122 collu riteņu bāzi bija dārgāks – $3,700. Togad White pārprofilējās uz spēkratu ražošanu ar benzīna motoriem, bet tvaika mašīnu ražošana turpinājās vēl trīs gadus. Pēdējā White tvaika mašīna tapa 1911. gada janvārī. Benzīna auto uz ražošanas līnijas nonāca 1910. gadā.

Deivida Džoja ( David Joy) izstrādātā vārstu piedziņas sistēma aizstāja Stepensona radīto 1909. gada modeļos, kuros abi bremžu komplekti darbojās uz aizmugurējiem riteņiem. Vieglos automobiļus White beidza ražot 1918. gadā ( izņemot , ja tie tika speciāli pasūtīti) un turpmāk līdz pat 1980. gadam izlaida tikai kravas mašīnas. Tad ražotni nopirka Volvo.

Kur ir baltais, jābūt arī melnam!

Čikāgā strādājusī kompānija Black galvenokārt ražoja spēkratus ar liela diametra riteņiem, kas līdzinājās kariešu riteņiem. Black Manufacturing pastāvēja no 1903.-1909. gadam. 1907 Black Auto BuggyBlack automobiļiem uzstādīja 2 cilindru, gaisa dzesēšanas motorus ar 10 zs jaudu. Izmantoja ķēdes pārvadu un pildītās riepas.  1909. gadā viņi pārdeva vairākus automobiļus ar četru cilindru motoriem, kuri bija ražoti Crow Motor Car Company uzņēmumā un nesa Black Crow vārdu.

Lūk, tādas bija alternatīvas zirgam autobūves rītausmā!

Kristiāns Andersons

NOSKATIES VIDEO:

 

Komentāri:

Ierakstiet savu komentāru, vai trackback atgriezieties sākumā. Jūs varat subscribe to these comments ar RSS.

Esiet draugi. Lūdzu ievērojiet pieklājību. Iztiksim bez spama.