Autodroms » Vēsture

Iepazīsimies! Sadarbībā tapušais un zvaigžņu iecienītais spēkrats Dual Ghia!

8 Feb 2019  

1962 Dual Ghia Lucille Ball'sKo tik nevar atrast klikšķinot portāla autodroms.lv meklētājā kad ievadīts vārds Ghia?

Gan Karmann Ghia no Volkswagen, gan savulaik Ford lepnākās versijas , gan Vladimira Visocka apdziedāto konceptauto Ghia Selene.

Itāļu automobiļu dizaina un virsbūvju kompāniju Ghia  no Turīnas dibināja tālajā 1915. gadā Giacinto Ghia.

Šodien iepazīsimies ar Dual Ghia spēkratu, kas nāk no ASV. Tā pirmsākumi meklējami 1954. gada Ņujorkas automobiļu izstādē. Tad amerikāņu inženieris un uzņēmējs ar itāļu saknēm Jūdžins Kasarols ( Eugene Casaroll) iedvesmojās no Dodge Firearrow konceptautomobiļa , kura dizainu veidoja Ghia ateljē balstoties uz Chrysler galvenā dizainera Virdžila Eksnera skicēm. Tieši Eksners uzstāja, ka Chrysler jāsadarbojas ar Ghia .

Amerikānim Kasarolam  radās doma, ka jāražo šāds sērijveida automobilis. Kasarols pirms tam, pēc armijas pasūtījuma,  nodarbojās ar divu motoru ( tāpēc firmas nosaukumā ir vārds Dual) smago mašīnu ražošanu, kas paredzētas tanku pārvadāšanai Otrā pasaules kara laikā. Vēlāk tapa arī piekabes automobiļu vešanai.

No Chrysler Kasarols nopirka tiesības izmantot viņam iepatikušos konceptautomobiļa dizainu. Panāca vienošanos ar Dodge , kuriem pašiem nebija intereses uzsākt Firearrow IV auto ražošanu, par šasijas un spēka agregāta piegādi. Sākās darbs pie konceptautomobiļa sagatavošanas sērijveida ražošanai, kur palīdzēja inženieris konstruktors Pols Farago ( Paul Farago).Dual Ghia 1957 Vic Damone car

Dual Ghia un Ghia L6.4 vieglos automobiļus ražoja no 1955.- 1964. gadam. Sākotnēji uzņēmumā  Dual Motors Corporation , Detroitā, Mičiganas štatā, būvēja  Dual Ghia Firebomb kabrioletu, kura virsbūvi veidojis uzņēmums Ghia. Motors nāca no Dodge un tā bija V8 spēkstacija ar 315 kubikcollu darba tilpumu un 230 zs jaudu.  To uzstādīja uz saīsinātas līdz 115 collam Dodge šasijas.Pārnesumu kārba bija divu pakāpju automātiskā – Chrysler Powerflite.  Laika posmā no 1955.- 1958. gadam saražoja 117 Dual Ghia Firebomb mašīnas. Pēdējā gadā cena sasniedza $ 8000. Viena automobiļa izgatavošana prasīja 1500 darba stundas.

Dual Ghia kabriolets no 0 līdz 100 km//h ieskrējās 8,2 sekundēs, bet maksimālais ātrums bija 200km/h.

FrontJāatzīmē, ka reaģējot uz kritiku presē par agrīnajos Dual Ghia  grūti paceļamiem logiem, tika atsaukti visi pārdotie auto un uzstādīti elektriskie logu pacēlāji, kas kopš tā laika kļuva par standarta aprīkojumu. Dual Ghia īpašniekiem noderētu atvest savus auto uz Krown pret rūsas apstrādi , jo itāļu virsbūves nespēja pretoties rūsai.

Jauns modelis Ghia L6.4 dzima 1962. gadā. Kabrioleta virsbūvei tagad pievienojās arī kupeja. Motora telpā darba gaitas uzsāka Chrysler 383 kubikcollu dzinējs. Pārnesumu kārba bija trīs pakāpju automātiskā Chrysler TorqueFlite. Režīma ‘’Parking’’ nebija un gadījās, ka auto netīšām ripoja.

Ghia  L6.4 ražošanu un montāžu ar rokām pilnībā pabeidza Itālijā , jo Kasarols tiesības ražot jauno modeli pārdeva itāļiem no Carrozeria Ghia, un kad mašīna sasniedza ASV, cena izauga līdz $ 15 000. Dual Motors vairs palika tikai kā Ghia importieris ASV un mašīnu sauca Ghia L6.4. Izgatavoja 26 šādus auto, kas tapa pēc pasūtījuma. Virsbūves un interjera krāsu izvēlējās pasūtītājs. Papildaprīkojumā bija tikai kondicionieris Chrysler Air Temp un salonam pieskaņots somu un čemodānu komplekts.

on the roadZvaigžņu vidū, kas brauca ar Dual Ghia bija, piemēram,  Frenks Sinatra. Populārus cilvēkus piesaistīja Dual Ghia automobiļu retums un atvērtā virsbūve. Sinatras auto papildus uzstādīja otru degvielas sūkni un otru kontūru bremzēm, lai drošs paliek drošs. Rolands Reigans savu Dual Ghia esot nospēlējis pokera spēlē toreizējam ASV prezidentam Lindonam Džonsonam.

Savukārt augšējā attēlā redzams viens no diviem amerikāņu komiķes, modeles un aktrises Lūsīlas Bolas  Ghia L 6.4 automobiļiem. Tas  ražots 1962. gadā. Mašīnu Bola varētu būt nopirkusi no dziedātāja un aktiera Dīna Mārtina Dean Martin). Tā uzskata Stīvens Saibens ( Stephen Siben), pie kura auto nonāca 2001. gadā.

rearPārējās bildēs redzams dziedātāja Vika Deimona ( Vic Damone) 1957. gada Dual Ghia mašīna.

Kristiāns Andersons

Komentāri:

Ierakstiet savu komentāru, vai trackback atgriezieties sākumā. Jūs varat subscribe to these comments ar RSS.

Esiet draugi. Lūdzu ievērojiet pieklājību. Iztiksim bez spama.