Autodroms » Drošība

Kādas Latvijas autovadītājiem ir attiecības ar mobilo telefonu pie stūres sēžot?

18 Nov 2019  

Kādas Latvijas autovadītājiem ir attiecības ar mobilo telefonu pie stūres sēžot?Cik nu godīgas, cik nē, taču tieši šādas atbildes jūs sniedzāt Autodroms.lv aptaujā! Gribētos domāt, ka kopējo noskaņojumu šī aptauja parāda diezgan labi. Kā mēs labi zinām, ja par saviem vārdiem var neatbildēt un kaut kas notiek anonīmi, tad esam gana drosmīgi un sakām visu, ko domājam!

Un tātad – kādas ir jūsu attiecības ar mobilo telefonu pie stūres? Visvairāk aptaujas dalībnieki jeb četrdesmit četri procenti vai nu patiešām ir balti un pūkaini, vai arī par tādiem izliekas, bet godprātīgi atbildējuši, ka mobilo telefonu pie stūres lieto tikai un vienīgi brīvroku režīmā. Gan teorētiski, gan praktiski tam nevajadzētu būt sarežģīti, jo pēdējā gadu desmita automobiļiem visticamāk pastāv iespēja pievienot tālruni pie audio sistēmas. Vai nu ar bezvadu sistēmas palīdzību, vai gluži parastu USB pieslēgumu. Protams, pastāv arī iespējas izmantot primitīvu ausī bāžamu austiņu vai to, kas savienojama ar “zilā zoba” palīdzību. Interneta vidē iegādājamas arī ne mazums citas brīvroku sistēmas telefonam. Tas nenoliedzami ir labāk kā ar kreiso roku aparātu turēt pie labās aus, taču, lai atbildētu uz zvaniem vai sastādītu numuru, tik un tā jānovērš skatiens no ceļa uz ilgāku laiku.

Otra aptaujas dalībnieku grupa pat necentās atrādīt mazos uz muguras izaugušos spārniņus un kā ar cirvi pa pagali trieca ārā patiesību – kā turējām telefonu pie aus, tā arī to turēsim turpmāk! Vismaz godīgi, ja ne savādāk. Un pie šāda viedokļa pieturas pat veseli divdesmit astoņi procenti. Piekritīsiet, trešdaļa autovadītāju ar telefonu pie aus kopējai ceļu satiksmes drošībai ir gana liels apdraudējums. Tiesa to arī pierāda gan apkārt redzētais, gan policijas ikdienas statistikā izlasītais. Droši vien te darbs būtu psihologiem, lai izskaitļotu, kur slēpjas šādas situācijas atslēga? Bravūra? Pašsaglabāšanās gēna pilnīga izmiršana? Stulbums? Tas ir tik pat baisi, kā zināt, ka katru dienu tiek noķerti vidēji padsmit dzērājšoferi. Un cik vēl noķerti netiek?

Trešā aptaujas dalībnieku grupa paraugs tam, ka var taču, ja grib! Var pie stūres galīgi un pavisam iztikt bez mobilā telefona. Un pa mobilo telefonu pie automobiļa stūres kopumā nerunā sešpadsmit procenti. Ne tā, ka tikai nerunā, bet nelieto to vispār. Dziļš kniksis un vispārīga atzinība šiem satiksmes dalībniekiem! Vēl jo vairāk, ka ne jau katru dienu mēs automobilī šķērsojam visu Latviju. Tajos padsmit ikdienā nobrauktajos kilometros iztikt bez elektroniskām komunikācijas ierīcēm nebūt nevajadzētu būt ne grūti, ne sarežģīti. Un iegūtā drošības sajūta to noteikti atsvērs ar uzviju.

Apmēram viena astotā daļa jeb divpadsmit procenti autobraucēju izvēlas arī gana drošu veidu kā kārtot neatliekamas lietas pa mobilo telefonu. Viņi apstājas ceļa malā un izrunājas, lai pēc tam jau turpinātu ceļu ar brīvām rokām un skaidru prātu. Ideāli! Ja vien automobilis ceļa malā tiek novietots atļautā vietā un tas netraucē kopējai satiksmei. Diemžēl, dažs labs uzskata, ka apstāties uz tramvaja sliedēm un izrunāties pa telefonu, ir gan droši, gan atbilstoši noteikumiem.

Pēdējais variants aptaujā skanēja diezgan provokatīvi – es nerunāju pa telefonu, bet sūtu īsziņas. Būsim godīgi, gados jaunākai autovadītāju auditorijai, šis paņēmiens ir diezgan tuvs sirdij un nenoliedzami daudz bīstamāks par visiem pārējiem kopā ņemot. Aptaujā šādu atbildi nav izvēlējies neviens. Gribās ticēt, ka tā ir laba zīme un īsziņu sūtītājiem gluži vienkārši ir kauns atzīties. Un, ja reiz tā, tad tā ir droša zīme, ka īsziņu cienītāji vismaz apzinās savas rīcības iespējamos postus.

Komentāri:

Ierakstiet savu komentāru, vai trackback atgriezieties sākumā. Jūs varat subscribe to these comments ar RSS.

Esiet draugi. Lūdzu ievērojiet pieklājību. Iztiksim bez spama.