Autodroms » Viedoklis

Latvijas autovadītājs ir tāds autovadītājs, kam nekad nebūs labi. Pat tad, ja būs labi!

31 Jan 2019  
Foto: autpdroms.lv

Foto: autodroms.lv

Sāls! Sāls, kas jau vairākus gadu desmitus nav sāls, bet ķīmiski maisījumi. Ceļu pretslīdes apstrādes materiāli. Nevienam nav noslēpums, ka gan sāls, gan vēl jo vairāk mūsdienu ķīmija spēj īsā laikā iznīcināt daudzu ikdienā pielietojamus materiālus. Tajā skaitā jebkura veida metālu. Lielākā autovadītāju daļa vienprātīgi sava sarūsējušā automobiļa visās ķibelēs vaino sāli. Taisnība – sāls ar lielu gandarījumu un patiku veicina automobiļa rūsēšanu!

Lai maksimāli pasargātu automobiļus, neliela aktīvistu grupiņa (šķiet ap 10 000 cilvēku) savākuši parakstus, ka Rīgas ielas ar pretslīdes materiāliem nav jākaisa. Tiesa gan, pilnīga vienprātība te nav vērojama, jo daži vēlas, lai ielas vienkārši būtu iztīrītas, citi pieprasa smilšu kaisīšanu. Rīgas dome uzklausīja ar sāli neapmierinātos un izmēģinājuma kārtā dažas pilsētas ielas tikai iztīrīs. Taču nu jau citi neapmierinātie rosās vākt parakstus, ka ielu nekaisīšana ir katastrofāls risks satiksmes drošībai.

Cienītās dāmas un godātie kungi! Satiksme nevar būt droša pēc definīcijas. Automobiļa jauda, svars, vadāmības īpatnības ir bīstami lielumi jau paši par sevi. Tam jāpieskaita cilvēciskais faktors, ar kuru pie mums ir vēl lielākas problēmas kā ar sāli vai smiltiņām. Loģiski domājot… Nē! Vienkārši pamēģinot domāt kļūst skaidrs, ka pārvietoties pa ielām ir iespējams jebkurā situācijā. Pat tad, ja tās ne tīrītu, ne kaisītu. Visu nosaka mūsu attieksme pret konkrēto situāciju un vēlme saņemt daudz vairāk, kā spējam dot paši.

Nekaisītas ielas uzliek gluži loģisku pienākumu jebkuram autovadītājam – nedaudz samazināt ātrumu, palielināt distanci un nolikt cimdu nodalījumā mobilo telefonu (lūpu krāsu, pīrādziņu, avīzi). Desmit minūtes ātrāk izbraukt no mājām, lai gala mērķī nokļūtu laikus. Toties ar cerībām, ka automobilis rūsēs lēnāk.

Ar dažādiem hlorīdiem apkaisīta iela ļauj nemainīt braukšanas ātrumu (un arī ne vienmēr). Distance un mobilais telefons tāpat paliek spēkā. Šajā gadījumā gluži vienkārši jāieplāno ģimenes budžetā reizi nedēļā daži eiro, lai automobili nomazgātu un pēc iespējas atbrīvotu no sāls. Ideālā variantā reizi gadā pēc ziemas automobili gluži vienkārši atsāļotu pie profesionāla pakalpojumu sniedzēja.

Smiltis? Lieliski! Varam braukt tādā pat režīmā kā ar sāli apkaisītās ielās, saglabājot ieradumu vismaz reizi nedēļā rūpīgi nomazgāt automobili jo katrs smilšu grauds spēj mēneša laikā radīt dūres lieluma rūsas plankumu. Vēlāk arī caurumu.

Un tagad atliek vien nedaudz aizdomāties – kurš no šiem visiem iespējamiem scenārijiem ir tas pats ļaunākais? Neviens! Jebkurā gadījumā mēs kaut ko iegūstam un kaut ko zaudējam. Jebkurā gadījumā mums kaut kas jāupurē. Laiks… Pāris eiro… Stulbi ieradumi… Vēlme būt gudrākam par citiem.

Sekojot līdzi komiskajām aktivitātēm sāls, smilšu un ielu šķūra sakarā nez kāpēc galvā nāk senais sakāmvārds par to, kas traucē sliktam dejotājam! Varbūt parakstu vākšanai atvēlēto laiku veltam dejotprasmes uzlabošanai?

Komentāri:

Ierakstiet savu komentāru, vai trackback atgriezieties sākumā. Jūs varat subscribe to these comments ar RSS.

Esiet draugi. Lūdzu ievērojiet pieklājību. Iztiksim bez spama.