Autodroms » Tehnoloģija

Varbūt kādreiz elektromobiļi būs saimniecībā noderīgi? Izgudrota septiņreiz ietilpīgāka baterija!

3 Okt 2019  

Varbūt kādreiz elektromobiļi būs saimniecībā noderīgi? Izgudrota septiņreiz ietilpīgāka baterija!Auto, ar kuru var nobraukt labākā gadījumā pāris simtus kilometru, var atļauties ne katrs. Ja tā ir otrā vai pat trešā ģimenes automašīna, tad visu cieņu, taču maciņam jābūt pamatīgi biezam. Iespējams daudz vairāk autovadītāju izvēlētos nosacīti ekoloģisko transporta līdzekli, ja tas maksātu krietni mazāk un spētu nobraukt krietni vairāk. Šķiet, beidzot dzimusi cerība, ka elektriskais transports varētu attaisnot savu esamību.

Ilinoisas universitātes zinātniskā nodaļa radījusi bateriju ar septiņas reizes lielāku ietilpību, ja salīdzinām ar šobrīd aktuālajām litija jonu baterijām. Runa ir par litija dioksīda oglekļa baterijām, kuras jau kādu laiku ir pazīstamas, taču nav populāras īsā dzīves cikla dēļ. Līdz šim jaunā tipa baterijas spēj kalpot labi ja simts uzlādes ciklus, kas, protams, ir daudz par maz jebkurā dzīves sfērā.

Zinātnieki pratuši novērst šo trūkumu un jūtami pagarināt litija jonu baterijām dzīves ilgumu. Lai to paveiktu, ķīmiķiem nācies izmainīt ierastā elektrolīta sastāvu, tam pievienojot jaunas vielas.

Elektroenerģijas uzkrāšanas blīvums šādai baterijai ir bez mazas astītes 1900 vatu stundas uz vienu kilogramu. Taču zinātnieki ir pārliecināti, ka tiem izdosies palielināt blīvumu līdz pat 2600 vatu stundām uz kilogramu. Bez ķīmijas un fizikas labām zināšanām šie skaitļi izsaka maz, taču elektroautomobiļu kvalitātes ziņā tas būtu vismaz piecas reizes vairāk nobrauktu kilometru ar vienu uzlādi. Cits jautājums – cik reizes tas sadārdzinās jau tā ne lētos elektromobiļus!

Komentāri:

Ierakstiet savu komentāru, vai trackback atgriezieties sākumā. Jūs varat subscribe to these comments ar RSS.

Esiet draugi. Lūdzu ievērojiet pieklājību. Iztiksim bez spama.