Autodroms » Drošība

Bērns atstāts karstā mašīnā. Kāpēc tas ir tik bīstami?

25 Jūl 2023  

Lai arī visi zinām, ka atstāt kādu karstā automašīnā ir bīstami, tādi gadījumi notiek atkal un atkal. Reizēm bērns ir aizmidzis un negribas viņu modināt, dažkārt šķiet, ka, ātri ieskrienot veikalā pēc maizes, nekas jau nenotiks, taču risks pastāv jebkurā gadījumā, kad bērns vai dzīvnieks tiek atstāts mašīnā, – gan karstajā, gan aukstajā sezonā.

Bērns atstāts karstā mašīnā. Kāpēc tas ir tik bīstami?

Risks ir ne tikai brīdī automašīnā, bet arī pēc tam, kad ir notikušas būtiskas izmaiņas bērna ķermeņa temperatūrā, jo sekas var būt paliekošas. Jāuzmanās no situācijām, kad bērns, pieaugušajiem nemanot, iekāpj automašīnā un neprot tikt ārā no tās.

Tas, kas ir visbūtiskākais, – šos nelaimes gadījumus iespējams novērst!

Izņēmumu nav

Lai gan izņemt bērnu no autokrēsliņa var būt izaicinoši, izņēmumi nav pieļaujami. Ja izcilāt bērnu ir par grūtu, labāk braucienu atcelt vai pārplānot uz citu laiku. Nedz bērnus, nedz dzīvniekus nedrīkst atstāt automašīnā arī ar atvērtiem logiem, jo automašīna darbojas kā siltumnīca – temperatūra var pacelties ļoti īsā laika sprīdī, un atvērtie logi nespēj pietiekami mazināt temperatūru.

Mazuļi ir krietni jutīgāki pret karstumu, un viņiem ir lielāks risks saslimt ar dažādām karstuma izraisītām slimībām. Bērna ķermenis rada krietni vairāk siltuma attiecībā pret mazo augumu, un svīstot spēja atvēsināties nav tik izteikta kā pieaugušajiem.

Bērnu atstāt automašīnā nedrīkst nedz karstā, nedz aukstā laikā vairāku iemeslu dēļ.

  • Pat droši novietots auto var būt ceļu satiksmes negadījuma dalībnieks, jo apkārt notiek kustība un satiksme, kuru nav iespējams kontrolēt.
  • Latvijā gadā vidēji tiek nozagts 1000 automašīnu, un riskam ir pakļauti gan jauni, gan lietoti auto. Bērns, kurš palicis mašīnā viens, ir neaizsargāts pret šo risku.
  • Ja auto ir novietots neatļautā vietā, tas var tikt pārvietots uz jums nezināmu lokāciju kopā ar visu bērnu.
  • Jebkurā sezonā, saulei spīdot uz automašīnas, tā sāk uzkarst un tajā samazinās skābekļa daudzums. Saulei pazūdot, temperatūra krītas. Straujā temperatūras maiņa ir ļoti bīstama.
  • Bērni jau ļoti agrā vecumā novēro un spēj atkārtot vecāku veiktās darbības. Tas nozīmē, ka mazulis, atstāts viens, var nejauši mašīnu iedarbināt, atvērt logu vai veikt kādu citu darbību, kas rada bīstamību, – mašīna var sākt ripot, bērns var izkāpt pa logu utt.
  • Īpaši jauni auto ir aprīkoti ar dažādu elektroniku, kas nozīmē, ka ir lielāks risks īssavienojumam, kā rezultātā var sākties degšana un izdalīties bīstami dūmi.

Karstuma dūriens

Stundas laikā temperatūra var divkāršoties, taču 70 procenti no apjoma tiek sasniegti jau pirmajās 30 minūtēs. Tas nozīmē, ka ļoti īsā laikā temperatūra no 30 0C var pacelties līdz teju 50 0C. Karstuma dūriens iestājas pēc 40 grādu atzīmes – tiek traucēta smadzeņu temperatūras kontrole, sākas reibonis, apjukums, dezorganizācija, miegainība, krampji, un iestājas samaņas zudums un nāve.

Esi apzināts!

Lai gan neviens nepieļauj, ka varētu aizmirst bērnu mašīnā, cilvēka domāšana un atmiņa ir sarežģīta un mēdz notikt kļūdas. Visbiežāk tās  gadās neierastās situācijās, piemēram, ja kāds no vecākiem parasti pēc pārtikas uz veikalu brauc viens, bet šajā reizē dodas kopā ar bērnu. Lielākais risks ir tad, ja bērns ir aizmidzis, nav vizuāla un audiāla atgādinājuma, un cilvēkam, esot savā ikdienas domu skrējienā, var aizmirsties, ka automašīnā ir vēl viens pasažieris. Šādā situācijā palīdzēs atgādinājumi – savas somas nolikšana blakus bērnam vai bērna somas nolikšana blakus šofera vietai.

Nejauša nokļūšana automašīnā

Lai novērstu nejaušu bērna nokļūšanu automašīnā, vecākiem to nemanot (tas ir vēl bīstamāk, jo bērns var ieslēgties un pieskatītājiem var būt grūtības atrast viņu), ieteicams sekot trīs vienkāršiem likumiem.

  • Automašīna nav paredzēta, lai tur spēlētos. Bērniem ir jābūt skaidrai informācijai, ka uz mašīnu viņi iet tikai gadījumos, kad kopā ar vecākiem dodas izbraucienā.
  • Kad automašīna netiek lietota, tā vienmēr ir aizslēgta. Tas visvairāk attiecas uz situācijām, kad auto ir novietots privātmājas pagalmā, kur mašīna ir viegli pieejama bērniem.
  • Atslēga ir jāglabā bērniem nepieejamā vietā. Jo īpaši jauni auto ir bērnam viegli atslēdzami.

Komentāri:

Ierakstiet savu komentāru, vai trackback atgriezieties sākumā. Jūs varat subscribe to these comments ar RSS.

Esiet draugi. Lūdzu ievērojiet pieklājību. Iztiksim bez spama.