Autodroms » Drošība, Tehnoloģijas

Pēc pieciem mēnešiem visiem Eiropā pārdotiem jaunajiem auto būs jābūt “melnajai kastei”

29 Jan 2024  

Interesanti, ka par melno kasti iesauktais elektronikas brīnums, kurš līdz šim bija pazīstams kā lidmašīnu neatņemama sastāvdaļa, tiek sauks tieši par “melno” kasti, lai gan patiesībā tā ir spilgti oranžā krāsā! Un tas ir ar apdomu – ja notiek lidmašīnas avārija, tad notikumu fiksējošo iekārtu eksperti var pamanīt jau pa gabalu. Tagad tāda mantiņa būs atrodama arī vieglajos pasažieru automobiļos.

Pēc pieciem mēnešiem visiem Eiropā pārdotiem jaunajiem auto būs jābūt "melnajai kastei"

Vai automašīnu “melnās kastes būs melnas, vai kādā citā krāsā, to mēs pašlaik vēl nezinām. Toties mēs zinām kādu citu svarīgu lietu! Sākot ar 2024. gada jūliju, visām jaunreģistrētajām automašīnām Eiropas Savienībā jābūt aprīkotām ar “notikumu datu reģistratoru” (Event Data Recorder – EDR) jau standarta aprīkojumā. Šī prasība attiecas uz vieglajiem automobiļiem, kas ietilpst M1 klasē un kuros papildus vadītāja sēdeklim var ierīkot ne vairāk kā astoņas pasažieru sēdvietas. Turklāt komerciālie transportlīdzekļi, kas klasificēti kā N1 klase, tostarp pikapi un furgoni, kuru svars nepārsniedz 3500 kilogramus, tiks aprīkoti arī ar auto melnu kasti.

Avārijās cietušajiem ir finansiālas sekas, un bieži vien ir grūti noteikt, kurš ir vainīgs. EDR var palīdzēt iestādēm precīzi saprast notikušo, analizējot EDR saglabātos datus. Ierīce fiksē noteiktus parametrus neilgu laiku – piecas sekundes pirms avārijas un 0,3 sekundes pēc trieciena.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas iesniegto dokumentāciju EDR reģistrē un glabā šādus datus: ātrums, bremzēšana, automašīnas novietojums un sasvērums uz ceļa un kā reaģē iebūvētās drošības sistēmas. Turklāt EDR analizē, vai tiek iedarbināta neatliekamās palīdzības izsaukumu sistēma – 2018. gada aprīlī eZvans ES kļuva obligāts. EDR jāsaglabā informācija “ar augstu precizitātes līmeni un nodrošinātu datu izdzīvojamību”. Tajā tiek glabāta arī informācija par transportlīdzekļa marku un modeli, kā arī uzstādīto aprīkojumu.

Pagaidām oficiālu preses relīzi par gaidāmajiem jaunumiem saņēmuši neesam, taču par “melno kasti”Eiropā pārliecinoši stāsta Lielbritānijas auto industrijas mediji. Nav ne mazākā pamata tiem neticēt.

Komentāri:

Ierakstiet savu komentāru, vai trackback atgriezieties sākumā. Jūs varat subscribe to these comments ar RSS.

Esiet draugi. Lūdzu ievērojiet pieklājību. Iztiksim bez spama.