Autodroms » Vēsture

Pilieni franču autobūves vēstures! Kas tas par nedzirdētu automobili Pilain?

9 Apr 2021  

1912 Model 45 Two Seater RoadsterKlāt aprīlis un radio skan vecā ,labā grupas ‘’ Līvi’’ dziesma ‘’Aprīļa pilieni’’. Tikmēr no bērziem pil sula un arī šodienas stāstam esmu piemeklējis varoni, kura nosaukums manai ausij šķiet saskanīgs ar vārdu piliens. Runa ir par franču auto ražotāju Pilain. Divi vīri Fransuā un Emīls Pilēni ( Francois, Emile Pilain) radīja divas, vienu no otras pilnīgi neatkarīgas autobūves kompānijas. Viena ar nosaukumu SAP atradās Lionā, bet otra darbojās 500 kilometrus tālāk Tūrā un saucās Rolland Pilain. Tās jauc!
Fransuā Lionā bija savs automobiļu ražošanas uzņēmums SAP ( Societe des Automobiles Pilain). Fotogrāfijās redzams šīs firmas būvētais , 1912. gada Pilain 4S Two Seater Roadster, pavasarīgi siltā, oranžā krāsā.Logo
Pirms tam Fransuā strādāja par konstruktoru firmā Serpollet. Vēlāk sekoja darbs Vermorel uzņēmumā, kur Fransuā vadīja bez zirga pajūgu ražošanas nodaļu. Kā palīgu viņš paņēma gados jauno brāļadēlu Emīlu, kurš apguva rasētāja un inženiera arodu. Kad tēvocis Fransuā pameta Vermorel firmu, lai pievērstos savai ražotnei Lionā, Emīls vēl gadu turpināja strādāt Vermorel.
Fransuā Pilēna firma SAP uzsāka auto ražošanu 1902. gadā ar 2 un 4 cilindru mašīnām. Divu cilindru auto pārstāja ražot pēc diviem gadiem. Ražošanas apjoms 1906. un 1907. gadā bija viena šasija dienā. Šo divu gadu laikā Lionas auto ražotājs būvēja mašīnas ar 4,1 un 8,6 litru motoriem, kurām vēlāk pievienojās modelis ar mazāku, sešu cilindru spēka agregātu. Piedziņa bija neatkarīga no aizmugurējās ass, ar divām vārpstām uz iekšēji zobainiem gredzeniem, zem ass. Princips bija tāds pats kā De Dion, un mērķis bija ļaut asij kustēties attiecībā pret rāmi, neizmantojot ķēdes pārvadu. Ikvienu auto būvēja pedantiski un tas sanāca dārgs.
Rolland Pilain
2Tad arī Emīls izlēma dibināt savu uzņēmumu ar Fransuā Rolāna ( Rolland) ģimenes finansiālu atbalstu. Uzņēmumu ‘’Rolland Pilain’’ oficiāli dibināja 1905. gada 4. novembrī. Pirmais Rolland Pilain automobilis tapa jau 1904. gadā un tam uzstādīts četru cilindru, 20 zs motors, kura cilindri bija lieti monobloka veidā.
Ātri izdevās iegūt inovatīvu un kvalitatīvu braucamo ražotāja reputāciju. Vēlāk par kompānijas vizītkarti kļuva visu riteņu bremzes un priekšējā tilta bremzes bija hidrauliski darbināmas, bet aizmugurējā tilta bremzes mehāniskās.74473190_1404215416412420_2214779643725086720_n
Kristiāns Andersons

Komentāri:

Ierakstiet savu komentāru, vai trackback atgriezieties sākumā. Jūs varat subscribe to these comments ar RSS.

Esiet draugi. Lūdzu ievērojiet pieklājību. Iztiksim bez spama.