Autodroms » Tehnoloģija

Radīta gudra braucamrīku autopilota sistēma, kas spēs saskatīt briesmas aiz līkuma!

7 Jūl 2020  

Radīta gudra braucamrīku autopilota sistēma, kas spēs saskatīt briesmas aiz līkuma!Bez visa tā, ka auto ražotāji izmisīgi visus grib pārsēdināt uz elektriskajām automašīnām, tie ļoti cītīgi strādā pie pašgājēju karietēm jeb bezpilota transporta līdzekļiem. Droši vien daudzi autobraucēji ir gatavi uzticēt savu dzīvību elektronikai, jo pretējā gadījumā, kam gan šādi autonomie braucamrīki būtu vajadzīgi.

Mēģinājumi integrēt kopējā ceļu satiksmes plūsmā automobiļus bez vadītāja ir bijuši ne viens vien. Gandrīz visi no tiem ātrāk vai vēlāk beidzās ar negadījumu un ne pārāk jautrām sekām. Ja vēl ar to, kas notiek automobilim priekšā un aiz muguras datorizētie vadības bloki spēj tikt galā, tad ar negaidīti uznirstošiem šķēršļiem ir pilnīga bēdu ieleja.

Šķiet, zinātnieki un konstruktori kādu laiku pabraukuši pa Latvijas ielām un ceļiem, jo perfekti izpratuši mūsu specifikas kritiskos punktus – gājējs, kurš pat nepaskatās uz braucamo daļu, šķērsojot pāreju. Velosipēdists, kurš lielā ātrumā izlido uz brauktuves no šķērsielas. Protams, arī autovadītāji, kuri šķērso krustojumu pie jau sen pārslēgtās sarkanās gaismas.

Zinātnieki nonākuši pie secinājuma, ka parastām metodēm iemācīt autonomo automobili reaģēt uz šādām kritiskām situācijām ir neiespējami. Visi eksperimenti pierāda to, ka šādos gadījumos elektroniskām smadzenēm pietrūkst laika un skaitļošanas spējas, lai izkalkulētu pareizo rīcības plānu. Diemžēl neviens vadības bloks nespēj sacensties ar cilvēka reakcijas ātrumu.

Tāpēc zinātnieki ieteikuši izmantot bezpilota transportā jaunās tehnoloģijas radaru sistēmu. Tā darbojas uz vairāku šķautņu atstarošanas principa. Tas nozīmē, ka vadības bloks saņems informāciju par to, kas notiek ap ēkas stūra, aiz pagalma žoga vai aiz jebkura cita šķēršļa.

Zinot to, ka aiz stūra krustpunktam tuvojās objekts, vadības sistēmai būs gana daudz laika, lai aprēķinātu objekta kustības ātrumu, attālumu un iespējamās sadursmes laiku.

Jauno radaru sistēmu izgudrojuši un izstrādājuši Prinstonas universitātes zinātnieki. Gods un slava! Būtu labi, ja par neadekvātiem satiksmes dalībniekiem šāda radaru sistēma spētu brīdināt arī autovadītājus. Un ne tikai nākotnes bezpilota brīnumus!

Komentāri:

Ierakstiet savu komentāru, vai trackback atgriezieties sākumā. Jūs varat subscribe to these comments ar RSS.

Esiet draugi. Lūdzu ievērojiet pieklājību. Iztiksim bez spama.