Autodroms » Drošība

Svarīgākās lietas labai redzamībai uz tumšajiem rudens un ziemas ceļiem

17 Okt 2022  
Foto: autodroms.lv

Foto: autodroms.lv

Tumšajā gada laikā laba redzamība pie auto stūres ir zelta vērta. It īpaši, ja ceļš bieži mērojams ārpus apdzīvotām vietām. Kā ziņo apdrošinātāji, tad sadursmes ar meža dzīvniekiem kļūst arvien biežākas un, jo lielāks ātrums, jo sekas ir traģiskākas. Ir ļoti svarīgi laikus pamanīt bīstamību un atbilstoši reaģēt.
Loģiski, ka viens no galvenajiem pārredzamības nodrošinājumiem ir automobiļa gaismas. Un ar tām mums viss ir slikti. Pirmkārt jau to apliecina tehniskās apskates dati – nepareizi noregulētas gaismas ir pats biežākais tehniskais trūkums, kura dēļ kārotā uzlīme netiek izsniegta. Un to mēs lieliski redzam uz ceļa. Kādam lukturu stars ieurbjas asfaltā dažus metrus no automašīnas. Kādam abi stari raugās koka galotnēs. Vēl citiem katrs lukturis staru raida citā virzienā un beigu galā pretim braucošie tiek apžilbināti vai maldināti.
Lukturu regulācija ir viens no lētākajiem un ātrākajiem remonta veidiem. Kā nu kur, bet vidēji šāda procedūra nepārsniedz piecu eiro robežas un nav ilgāka par desmit minūtēm. Šā iemesla dēļ to katrs var atļauties ne tikai pirms tehniskās apskates, bet arī tuvojoties gada tumšajam periodam.
Vispirms jau tas pašam autobraucējam nodrošinās optimālāko redzamību. Otrkārt, tas neapžilbinās pretim braucošos un neradīs ļoti bīstamas situācijas.
Nākamais solis labas redzamības virzienā ir trekns NĒ dažnedažādām LED spuldzītēm tajos automobiļos, kuros ražotājs šīs tehnoloģijas nav paredzējis. Mēs ļoti labi zinām, ka redzamību nodrošina ne spuldzītes spilgtums, bet tās radītais stars. Pareizu staru var veidot vien tāda spuldze, kādai pielāgots luktura reflektors. Un, ja tā ir parastā halogēna kvēlspuldze, tad neviens “kreisais” ksenons vai LED nespēs nodrošināt pat daļu no tās redzamības, kādai būtu jābūt.
Neatbilstoša spuldze var radīt daudz spilgtāku gaismu, taču ne staru, kas nozīmē, ka mēs spīdēsim kā disko bumba, bet ceļš tik un tā būs tumšs un nepārredzams.
Un visbeidzot paša uzstādītās LED dienas gaitas gaismas, kā arī dažādi tūninga apgaismojumi. Iespējams, tie īpaši netraucēs pašam autovadītājam, bet pretējiem gan. Ja tie nav sertificēti un paredzēti konkrētam modelim, tad šīs gaismas spēj apžilbināt tā pat, kā nenoregulēti lukturi vai laikus nepārslēgtas tālās gaismas.
Vēl trakāk ir tad, ja kāds īpaši alternatīvi apdāvinātais ievieto priekšējos lukturos sarkanas gabarītu spuldzītes vai tā dēvētās eņģeļu acis. Varbūt ir vērts aizdomāties kā tas ir visiem pretim braucošajiem redzēt, ka kāds lielā ātrumā tuvojas atmuguriski. Atceramies zelta patiesību – nedarām citiem to, ko mēs negribētu, lai dara ar mums!

Komentāri:

Ierakstiet savu komentāru, vai trackback atgriezieties sākumā. Jūs varat subscribe to these comments ar RSS.

Esiet draugi. Lūdzu ievērojiet pieklājību. Iztiksim bez spama.